Atena 2004

două noi comitete olimpice naționale

Kiribati și Timorul de Est au intrat pe echipe pentru prima dată, deși sportivii din Timor au concurat la Jocurile Olimpice de la Sydney ca sportivi olimpici individuali.în ciuda războiului continuu de acasă, echipa de fotbal din Irak s-a calificat pentru turneul olimpic și a ajuns în semifinale.

Emiratele Arabe Unite

trăgătorul cu capcană dublă Ahmed Almaktoum a câștigat prima medalie de aur pentru Emiratele Arabe Unite.,halterofilul Pawina Thongsuk a devenit prima femeie din Thailanda care a câștigat o medalie de aur când a câștigat categoria 75 kg.la categoria masculin de 81 kg, Ilias Iliadis a câștigat prima medalie de aur a Greciei la judo.Chile și China au câștigat primele medalii la tenis, Nicolas Massu și Fernando González (în imagine) câștigând campionatul de dublu masculin, iar Massu a câștigat și simplu, în timp ce Ting Li și Tian Tian Sun au luat titlul de dublu feminin.,

Scrimă primele

în scrimă, sabie de femei a făcut debutul cu Mariel Zagunis din Statele Unite câștigând medalia de aur. A fost prima victorie a SUA în scrimă. Elveția a revendicat, de asemenea, primul său aur de scrimă când Marcel Fischer a câștigat épée individual pentru bărbați.Thomas Bimis și Nikolaos Siranidis au cucerit prima medalie a Greciei la scufundări cu o victorie neașteptată la trambulina sincronizată.201 comitetele olimpice naționale au mărșăluit în parada națiunilor la ceremonia de deschidere., În mod tradițional, Grecia conduce parada, iar echipa gazdă merge ultima. Deoarece Grecia a fost gazda, au ocupat ambele poziții, deoarece halterofilul Pyrros Dimas a deschis parada, iar restul sportivilor greci au intrat la final.

Africa de Est matura

alergătorii Kenyeni cuprins medalii la 3.000 m obstacole, cu Ezekiel Kemboi a lua de aur, Brimin de Români argint și Paul K. Koech bronz.

istoria Maratonului

cursele de maraton au urmat același traseu ca și cursa din 1896, începând cu maratonul și terminând pe Stadionul Panathenaic din Atena., Vanderlei de Lima din Brazilia (pe imagine) a fost în fruntea cursei bărbaților cu mai puțin de 7 kilometri pentru a merge atunci când un om deranjat la împins de pe curs. De Lima a câștigat medalia de bronz și a primit Medalia Pierre de Coubertin ca recunoaștere a spiritului său olimpic.evenimentele shot put au avut loc în Olympia, locul Jocurilor Olimpice antice.

stadionul Original

competițiile de tir cu arcul au fost organizate pe același stadion Panathenaic care a fost folosit pentru Jocurile Olimpice din 1896.,

debut de lupte pentru femei

Lupta pentru femei a debutat cu concurență în patru categorii de greutate. Femeile japoneze au câștigat medalii în fiecare divizie, în timp ce Franța și Statele Unite au câștigat câte două medalii fiecare. Prima medalie de aur i-a revenit ucrainencei Irini Merlini, care și-a dominat primii 4 adversari la categoria 48 kg și apoi a câștigat finala pe un tiebreaker.

ceremonii

Atena, 13 August, ceremonia de deschidere a jocurilor Olimpiadei XXVIII. Ultimul alergător al ștafetei Olimpice Nikolaos KAKLAMANAKIS trece pe lângă sportivii de pe Stadionul Olimpic., ©IOC/Tsuyoshi Kishimoto